Wysyłka darmowa przy zakupie powyżej 400 zł

Zamów do godz. 14:30 - a wyślemy jeszcze dziś.*

Carnevale di Venezia 2019 czyli Wenecki Karnawał!
Carnevale di Venezia 2019 czyli Wenecki Karnawał!

W tym artykule opowiemy Ci o kostiumach i maskach, a także damy Ci wskazówki, jak przygotować się do Karnawału z tradycyjną Wenecką maską i przebraniem. Następnie przedstawimy Wam przegląd różnych działań, które mają miejsce w całym mieście i opowiemy o historycznym tle wydarzeń karnawałowych:

Zapraszamy na przewodnik po Carnevale di Venezia

Niesamowita różnorodność weneckich masek i kostiumów.

Karnawał w Wenecji słynie z oszałamiających masek i strojów. W odróżnieniu od innych karnawałów na świecie, większość kostiumów odnosi się do stroju weneckich szlachciców i kobiet z przeszłości. Karnawał w Wenecji jest tak naprawdę jednym wielkim historycznym odtworzeniem tamtych wydarzeń. Kostiumy są często przesadnie ozdabiane z bardzo dużą dbałością o każdy szczegół. Niektóre z nich są prawdziwymi dziełami sztuki i wymagają niezliczonych godzin pracy. Często można zauważyć, że pasują do siebie, pod względem kolorów i  wzorów. Dotyczy to szczególnie par, ale tyczy się to też również małych grup przyjaciół lub rodzin.

WSKAZÓWKA: Jeśli bardzo interesuje Cię historia Weneckich masek i strojów, polecamy wizytę w hotelu Palazzo Mocenigo. W 20 pokojach zawarte są różne aspekty życia i działalności weneckiego szlachcica między XVII i XVIII wieku, znajdziecie tam również wiele cennych starożytnych ubrań i akcesoriów które eksponowane są na wystawie.

Wenecja Galeriastrojow

Oprócz tych arystokratycznych wzorów, istnieją również tradycyjne maski i kostiumy, które pochodzą ze świata commedia dell'arte. Ten rodzaj teatru rozpoczął się we Włoszech w XVI wieku. Charakteryzuje się improwizowanymi szkicami i maskowanymi postaciami. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, proponujemy abyście przeczytali książkę "The Venetian Origins of Commedia dell'Arte". Do ubierania i bawienia się wśród tłumów polecamy jeden z poniższych zestawów przebrań.

 • Maska z długim białym dziobem to maska Medico della Peste, była noszona przez lekarzy podczas leczenia ofiar zarazy w Wenecji w XVII wieku. Wypełniali oni dziób olejkami eterycznymi w nadziei, że uchroni to ich przed zarażeniem się. Powinna być noszona razem z czarnym płaszczem i białymi rękawiczkami oraz kijem do trzymania chorych na odległość. Przebranie to symbolizuje śmierć.

 • Baùta to jedna z najpowszechniejszych masek Weneckich. Biała z kwadratową linią szczęki całkowicie ukrywa twarz. Nie ma ust, jest uniesiona do góry, aby można było pić i jeść podczas jej noszenia. Powinna być noszona z peleryną i czarnym kapeluszem  nazywanym tricorn. Była to standardowa maska towarzyska w XVIIIw. Podczas wielu wydarzeń związanych z podejmowaniem decyzji politycznych, obowiązkowe było nawet użycie maski na spotkaniu, aby wszyscy mogli zachować anonim, dlatego też stała się symbolem wolności słowa.

 • Maska z białym dziobem

 • Arlecchino który pochodzi z Bergamo. Kostium ma kraciastą kolorową kurtkę i spodnie, z filcowym kapeluszem ozdobionym lisim lub ogonem z królika. Maska ma cechy przypominające koty z tępym nosem i guzami na czole. Odnosi się to do jego akrobatycznych przygód, które zwykle kończą się siniakami i stłuczeniami. Jest postacią podstępną i szkaradną często oszukuje, ale wie, jak urozmaicić zabawę.
 • Kostium Weneckiego Harleqina
 • Columbina jest przyjaciółką  Arlecchino i przebiegłym sługą. Jej kostium pojawia się najczęściej bez maski. Nosi połataną sukienkę z fartuszkiem i białym czepkiem. Jeśli chcecie dodać maskę to powinna to być półmaska ozdobiona złotem lub srebrem, kryształami i piórami.

 • Strój Columbiny
 • Pantalone narodził się w Wenecji w XVI w. Maska Pantalone charakteryzuje się wystającymi brwiami, spiczastą brodą i haczykowatym nosem. Przedstawia starego lubieżnego kupca, który jest symbolem weneckiej burżuazji który myślał tylko o interesach i kobietach.

 • Maska Gnaga przypomina kota i jest zwykle noszona z damską odzieżą (również przez mężczyzn!) I białym czepkiem. Na dodatek możesz nosić koszyk z prawdziwym kotkiem.

 • Maska Kupca
 • Inne maski często odnoszą się do nieudaczników, którzy wyglądają trochę jak kurczak z zakrzywionym nosem Pulcinella, jak również do otyłego mężczyzny, który nie ma żadnych emocji (Balanzone). Jedną z bardzo trudnych i niepraktycznych masek do noszenia, a przez to mniej popularną, jest Moretta  tzw niemy sługa. Okrągła czarna aksamitna wersja maski wymaga trzymania guzika między zębami, aby mieć maskę tuż przed twarzą.

 • Maska Karnawałowa
 • Moretta maska

Tworzenie Weneckich Masek to wielka Sztuka.

Większość weneckich masek jest wciąż wykonywana ręcznie z papieru. W przeszłości tylko ten materiał był używany, ponieważ był najtańszym materiałem i łatwy do naprawy po ewentualnym uszkodzeniu maski. Najpierw tworzymy formę w glinie lub gipsie,  która może być ponownie użyta jako baza dla kilku masek. Wyciska się w niej tzw miazgę, papierową masę i pozostawia ją do wyschnięcia. Po wyschnięciu maski ładnie odcina się kształt i rozpoczyna dekorację. Możemy pomalować maskę jak i dodawać przeróżne małe elementy dekoracyjne. Ta metoda sprawia że każda maska jest wyjątkowa. Wszystko odbywa się ręcznie, więc nie tylko wymaga czasu, ale przede wszystkim bardzo stabilnej ręki i artystycznych umiejętności. Poniżej link do filmu tworzenia Weneckich masek Karnawałowych, możesz również wybrać z wielu dostępnych w naszym sklepie Galeria Strojów

Stwórz własną maskę bądź kup na galeriastrojow.pl  

Teraz, gdy masz maskę i kostium, nadszedł czas, aby zaplanować swój karnawał w Wenecji.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl